Nalazite se ovdje>>O školi>>Historijat

HISTORIJAT NAŠE ŠKOLE

KO JE BIO HILMI EF. ŠARIĆ

Veoma je malo sačuvanih podataka koji govore o životu i radu slikaovog znamenitog alima. Ono što je postojalo čuvalo se uglavnom u Orjentalnom institutu, koji je u toku rata znatno stradao pa su tako nestali pisani dokumenti vezani za efendiju Šarića, bilo da ih je on sam napisao ili da su drugi o njemu govorili. Za dopunjavanje biografije Hilmi-ef. Šarića pokušali smo saznati od ljudi koji ga se možda sjećaju, od bliskih rođaka ili komšija. Neki detalji koji smo saznali i koje vam prenosimo su na granici između istine i legende.

Saznali smo da:

• potiče iz ugledne begove porodice koja je porijeklom iz Stoca
• u vrijeme kada je živio, bio je jedan od rijetkih pismenih ljudi u ovom kraju
• živio je u Vukovićima, selo pod Ivan-planinom
• besplatno je vršio vjersku pouku u periodu od osnivanja škole 1928. godine
• bio je poznavalac sva tri orijentalna jezika turskog, arapsk11-Sep-2009čnost velikih sposobnosti i duha pa je mogao da prati istovremenotri učenika dok govore različite ajete iz Kur´ana, a u dubokoj starosti je nosio čak troje naočare za čitanje